آزمون yos در ترکیه چیست | آزمون یوس

همه داوطلبان غیر ترکیه ای برای تحصیل در دانشگاههای ترکیه باید در آزمون Yos شرکت کنند .کسب نمره در این آزمون معیار پذیرش دانشگاههای ترکیه است . این آزمون را دانشگاههای ترکیه هر کدام به صورت مجزا برگزا می کنند هر چند در گذشته به صورت آزمون سراسری گرفته می شد .

الزامات شرکت در آزمون YOS ( یوس )

در بالا گفته شد که این آزمون برای اتباع خارجی است پس اولین شرط شرکت در این آزمون این است که داوطلب مورد نظر تبعه کشور ترکیه نباشد .

شرط دوم برای داوطلبین شرکت در آزمون YOS ( یوس ) این است که یا دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) باشید. به دلیل اینکه نظام آموزشی ترکیه بسیار مشابه کشورمان می باشد پس برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید.

سوالات آزمون YOS

این آزمون از دو بخش تشکیل شده است. یک بخش مربوط به هوش و ریاضی می باشد و بخش دیگر سوالاتی درباره زبان ترکی استانبولی است.

دفترچه امتحان هم به زبان ترکی است و هم انگلیسی . داوطلب به سوالاتی پاسخ می دهد که هنگام ثبت نام مشخص کرده است .

سطح سوالات در حد متوسط می باشد و  حتی داوطلبینی که با معدل دیپلم کم از مدارس کشور فارغ التحصیل شده اند می توانند به سوالات پاسخ دهی خوبی به سوالات هوش داشته باشند .

بخش دیگر  آزمون yos مربوط به پرسش های زبان ترکی می باشد و برای افرادی است که می خواهند به زبان ترکی تحصیل بکنند.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون YOS

زمان برگزاری این آزمون معمولاً از فروردین ماه هر سال ( آپریل ) است و در دانشگاه های مختلف زمان آن متفاوت است و در بازه زمانی بین اردیبهشت ماه تا تیر ماه برگزار می کنند سپس نتیجه آن دو هفته بعد از برگزاری آزمون منتشر می شود.

مطلب پبشنهادی:

آزمون sat چیست؟

 

همین حالا مشاوره بگیرید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *