بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

چرا بورسیه ترکیه؟

دولت ترکیه هر ساله تعدادی بورس تحصیلی درهرسه مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری برای متقاضیان به تحصیل در ترکیه، تحت عنوان ترکی بورسلاری ارائه می کند. داوطلبان از تمامی کشور ها به غیر از اتباع ترکیه میتوانند در این بورسیه ثبت نام نمایند.

مزیت های بورسیه ترکیه

کمک هزینه 800 لیر برای مقاطع کارشناسی، 1100 لیر مقطع کارشناسی ارشد و 1600 لیر در مقطع دکتری

 • تحصیل رایگان در دانشگاه
 • بلیط هواپیما
 • بیمه سلامت رایگان
 • خوابگاه رایگان
 •  آموزش زبان ترکی به مدت یکسال رایگان

شرایط بورس های دولتی ترکیه برای پذیرش دانشجو

معدل

 • معدل متقاضیان تحصیلات کارشناسی باید بالاتر از 70 درصد ( 14 از 20)باشد
 • معدل دوره قبل متقاضیان تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری باید بالاتر 75 درصد ( 15 از 20 ) باشد
 • معدل دیپلم متقاضیان تحصیلات پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی باید بالاتر از 90 درصد ( 18 از 20 ) باشد

سن

 • مقاضیان تحصیلات کارشناسی و زیر شاخه های پزشکی زیر 21 سال
 • متقاضیان تحصیلات کارشناسی ارشد زیر 30 سال
 • متقاضیان تحصیلات دکتری زیر 35 سال

کسانی که دارای تابعیت ترکی هستند و یا به هر دلیلی تابعیت ترکی ها را از دست داده اند نمی توانند برای بورسیه های تحصیلی ترکی ثبت نام کنند.

شروع ثبت نام : (25/10/1398)

پایان ثبت نام : (01/12/1398)

نتایج بورسیه : July 2020 ( تیر-مرداد 1399)

مدارک لازم جهت ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه

 • ایمیل
 • فایل عکس 4*6
 • فایل اسکن تمامی مدارک تحصیلی اخذ شده و ریزنمرات از دوره راهنمایی تا پیش دانشگاهی/دوازدهم
 • مدارک شناسایی معتبر نظیر پاسپورت/کارت ملی
 • برگه قبولی در امتحانات بین المللی نظیرYÖS , GMAT , GRE , IELTS , TOFEL و…
 • گواهی نشان استعدادهای خاص مثل المپیاد،تقدیرنامه های علمی، هنری، ورزشی و …
 • رزومه (در صورت وجود)
 • اطلاعات شخصی (نام و نام خانوادگی طبق پاسپورت، محل زندگی، درآمد ماهیانه خانواده به دلار و …)

ثبت نام بورسیه دانشگاه های ترکیه بصورت اینترنتی و رایگان انجام میگیرد.

چگونه ثبت نام کنیم؟

سایت مربوط به ثبت نام بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه :
www.turkiyeburslari.gov.tr

جهت هرگونه سوال و مشاوره در این زمینه با کارشناسان توران گشت تماس بگیرید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

بورسیه تحصیلی یک قرارداد منعقد شده میان دانشجو و دانشگاه است که دانشجو را در تمام مدت سال های تحصیلی اش بورسیه میکند و فقط شامل سال اول تحصیل او نمی شود.
در این قرارداد اغلب شروطی وجود دارد که شرط اول و مهم آن این است که معدل دانشجو از حدی که دانشگاه برای او تعیین می کند نباید کمتر شود و در غیر این صورت در ترم بعدی بورس او قطع خواهد شد اما این به این معنی نیست که دانشجو بورسیه خود را به طور کل از دست می دهد.از شروط دیگر به عنوان مثال می توانیم دانشگاه باشکنت را نام ببریم که در قرارداد بورس آن ذکر شده است که دانشجو به مدت دو سال بعد از فارق التحصیلی با دریافت حقوق باید در بیمارستان این دانشگاه شروع به کار کند.

بورسیه دانشگاه های دولتی:

وزرات علوم و بورس ترکیه هر ساله تعداد 500 دانشجوی پناهنده از کشور سوریه، عراق و فلسطین را بدون هیچ آزمون ورودی بورسیه میکند.برای سایر دانش آموزان خارجی،اداره بورس ترکیه مدت 9 ماه به دانش آموزان خارجی فرصت می دهد تا با یکی از آزمون های yos و sat در دانشگاه های ترکیه قبولی بگیرند .سپس می توانند از طریق سازمان turkiye burslar که از بهمن ماه فرصت ثبت نام رایگان دارد، مقاطع تحصیلی، رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و مدارک خود را (مدرک زبان ،نمره SAT و..) ارائه دهند. در اواخر تیر یا مرداد ماه اسامی پذیرفته شدگان اعلام خواهد شد. دانشجویان بورسیه شده به طور رایگان در دانشگاه ثبت نام خواهند شد و در مقطع لیسانس ماهیانه 700 لیر، فوق لیسانس 900 لیر و دکتری 1400 لیر دریافت می کنند. همچنین هزینه دو سفر رفت و برگشت به کشور دانشجو طی یک سال، به دانشجو تعلق میگیرد. به طور کلی دانشگاه های دولتی از طرف این سازمان بورسیه تحصیلی می دهند و به طور مستقل در بورسیه تحصیلی افراد نقشی ندارند. طی سال گذشته دولت ترکیه از بین 115000 هزار متقاضی،3500 نفررا بورس کرده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

بورسیه دانشگاه های خصوصی:

دانشگاه های خصوصی به طور مستقل دانشجویان مورد قبول را با روش های گوناگون بورس می کنند و این امر که دانشگاه چه افرادی با چه درصد بورس، بورسیه کنند کاملا وابسته به خود دانشگاه است. به طور مثال دانشگاه اوکان استانبول با شهریه سالیانه 20 هزار دلار با موسسات قرارداد می بندد و با معرفی دانشجو به این دانشگاه، دانشجو می تواند از 50 درصد تخفیف بهره مند شود .دانشگاه دیگری با شهریه سالیانه 10 هزار دلار، به دانشجویان تخفیف 10 درصدی ارائه می دهند. انتخاب سهمیه اضافه و نحوه ی توزیع بورس تحصیلی توسط هیئت امنای دانشگاه است.
با توجه به رابطه ی خوبی که توران گشت با دانشگاه های خصوصی برقرار کرده است، هر ساله دانش آموزان ما با درصدهای بالایی از بورسیه (تا 70 درصد) توانسته اند وارد بهترین دانشگاه های ترکیه بشوند. دانشگاه های ترکیه موظف هستند که ابتدا دانشجو های ترک و سپس دانشجویان خارجی را بورسیه کنند و نباید تعداد دانشجوهای بورس شده ی خارجی از دانشجویان ترک بیشتر باشد، به همین علت به طور مثال دانشگاه ینی تپه ابتدا شهریه 25 درصدی به دانشجویان ترک میدهد و سپس دانشجویان خارجی را بورس می کند.

بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *