ترکیه یکی از مکان هایی است که پیچیدگی کمتری دارد و همچنین یکی از کشورهایی است که خیلی سریع بتوان در آن یک شرکت تاسیس کرد. در سال ۲۰۱۶ تعداد ۶۶۰۰۰ شرکت جدید در اداره ثبت شرکت ترکیه ثبت شدند. ۴۷۲۹ تعداد از این ها کاملا یا تقریبا مالک خارجی داشتند.

از این تعداد ۱۵۰۰ شرکت سوریه ای، ۳۳۰ آلمانی و ۳۰۴ شرکت عراقی هستند. بسیاری از افراد محلی شرکت خودشان را تاسیس می کنند اما بیشتر آنها ترکی صحبت می کنند. به عنوان یک خارجی شما به دستیار حرفه ای احتیاج دارید. برخلاف بیشتر کشورها هزینه های این کار زیاد نمی باشد.

مواردی که باید قبل از تاسیس شرکت در ترکیه بدانید

یک شرکت محدود یک ساختار حقوقی دارد که دارای دو شرکت اصلی می باشد. این شرکت چیزی دارد که شخصیت حقوقی نامیده می شود و مسئولیت های محدود ارائه می دهد. شخصیت حقوقی بدین معنی است که یک شرکت جدای از افرادی که آن را تاسیس کردند، می باشد. به عنوان مثال، این شرکت می تواند با نام خودش وارد قرارداد بشود و مسئول عملکردهای خودش باشد. اگر امور اشتباه پیش برود، این شرکت است که تنبیه خواهد شد نه مدیران یا سهامداران۔ مگر اینکه آنها آگاهانه شرکت را سمت اشتباه سوق بدهند یا وظایف خودشان را به عنوان مدیر شرکت نادیده گرفته باشند. مسئولیت محدود یعنی اگر شرکت ورشکسته بشود سهامداران درصورتی که کار اشتباهی انجام بدهند و قانون آن را خطا بداند آنها مجبور به پرداخت بدهی های خودشان نمی باشند. مسئولیت های شان نسبت به سهم سرمایه ای که در شرکت خود دارند محدود می باشد. این امر بدین معنی نیست که افرادی که در ترکیه شرکت هایی تاسیس می کنند هیچ مسئولیت یا تعهدی ندارند. درواقع مدیران آن شرکت ها هستند که مسئولیت و الزام دارند. این مسئله بدین بستگی دارد که آیا شرکت یک شرکت خصوصی محدود است یا یک شرکت سهامی عام. آنها شامل موارد زیر می شوند: 

 • آنها باید با احتیاط رفتار کنند
 •  اطلاعات و مستندات برای شرکت باید دقیق باشند.
 • عملکردهای مدیران نباید باعث از دست رفتن شرکت بشود.
 • آنها نمی توانند درگیر کلاه برداری بشوند
 • آنها باید تراکنش های پولی را شفاف و قانونی نگه دارند.

دراین راستا ترکیه مانند بیشتر کشورهای جهان است.

این مزیت ها دلیل این امر است که چرا بسیاری از تجارت های جدید به عنوان شرکت های محدود تاسیس می شوند تا به شکل جایگزین هایی مانند شراکت یا بازرگان مستقل، هیچکدام از این موارد از این مزیت ها برخوردار نیستند.

مطلب پیشنهادی توران گشت : انواع شرکت ها در ترکیه

انواع شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه

به طور کلی دو نوع شرکت در ترکیه وجود دارد:

 •  UTD (شرکت محدود)
 • AS( شرکت سهامی)، با مسئولیت محدود

فرایند تاسیس یک شرکت محدود در ترکیه خیلی ساده می باشد، اما همه این مراحل به زبان ترکی است. بنابراین برای بیشتر خارجی ها همه این امور توسط مشاوران حرفه ای آنان انجام می گیرد که معمولا حسابدار یا وکیل هستند. بررسی کنید نامی که می خواهید موجود باشد شرکت هایی بطور ملی ثبت می شوند، بنابراین تنها یک شرکت با یک اسم خاص می تواند در هرجای ترکیه فعالیت کند. در ترکیه، در نام یک شرکت کلمات خاص نمی تواند مورد استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال، Turkiye، نام های ملی ترکی و هرنوع کلمه زننده یا نامی که باعث توهین بشود. حسابدار شما می تواند به شما مشاوره بدهد. بطور شگفت انگیزی، بعد از صدها سال بسیاری از نام ها موجود نمی باشند. مخصوصا نام هایی که در بردارنده نام های خانوادگی ترکی رایج هستند یا کوتاه و تکیه کلام افراد خاص هستند. زمانی که یک نام استفاده شده است نمی تواند مجدد مورد استفاده قرار بگیرد. موجود بودن نام ها را توسط حسابدار خودتان بصورت آنلاین در سه دقیقه بررسی کنید برای این کار می توانید از سیستم مرکز اطلاعات Mersis استفاده کنید.

اگر نام انتخابی شما موجود نباشد، می توانید شرکت را با نام دیگری تاسیس کنید و تجارت را بواسطه اینکه شرکت به عنوان مثلا Fantasy Fashions در حال تجارت می باشد اداره کنید. این کار مجاز است اما بشرطی که مردم از نام تجارت جدید شما با هرنوع تجارت موجود دیگری دچار اشتباه نشوند. شاید توجه کنید که بسیاری از شرکت های ترکی نام های خیلی طولانی دارند. تاکنون شاید دلیل آن این باشد که نام یک شرکت در بردارنده فعالیت تجاری اصلی خود است.

مدیران یک شرکت محدود در ترکیه

همان موقع که اساس نامه خود را تهیه می کنید باید بگویید چه کسانی مدیران شرکت باشند. مدیران اولیه معمولا در اساس نامه ذکر خواهند شد. بجز در مورد شرکت غیرشخصی. قوانین ترکی ملزم می داند که یک شرکت محدود دو مدیر داشته باشد. آنها باید بالای ۱۸ سال باشند و می توانند از هر ملیتی نیز باشند. حداقل یکی از اعضا باید ساکن ترکیه باشد. لیست مدیران باید نام کامل، آدرس و شماره شناسایی مستند نشان بدهد. اگر مدیران ساکن ترکیه نیستند، باید یک آدرس و شماره تلفن در ترکیه بنام خودشان و یک شخص مسئول برای دریافت مستندات از طرف آنها معرفی کنند. معمولا این شخص وکیل یا حسابدار آنها می باشد. وظیفه مدیران مدیریت شرکت از طرف سهامدارانش می باشد. اگر آنها این کار را انجام بدهند، درصورتی که شرکت ورشکسته بشود هیچ مسئولیت شخصی ندارند؛ اما اگر آنها تمایلی برای کنترل شرکت نشان ندهند یا اگر آنها طبق قوانین ترکیه استخدام نکنند، آنها می توانند شخصا مسئولیت کارها و بدهی های خود را در شرکت به عهده بگیرند.

تعهدات جاری یک شرکت در ترکیه

یک شرکت محدود در ترکیه باید:

 • هرسال، گزارش مالیات را در بخش مالیات ترکیه بایگانی کند
 • هرماه، یک گزارش مالیات بر ارزش افزوده تهیه کنند و مالیات های مربوطه را پرداخت کند.
 • هرماه، ارزیابی فی مابین مالیات های مربوطه را براساس گزارش مالیات قبلی خود پرداخت کند.
 • بطورکلی با قوانین ترکی مطابقت داشته باشد

مشاوره

همانطور که قبلا نشان داده شد، تاسیس یک شرکت در ترکیه خیلی ساده است اما تقریبا بطور قطع چیزهایی وجود دارند که شما نیاز خواهید داشت مشاوره حرفه ای بگیرید. هم حسابداران و هم وکلا با انواع این مشاوره ها آشنا هستند. بیشتر از هرچیز دیگر، چیزی که انتخاب خواهید کرد مسئله رفاه شخصی می باشد. اگر شما قصد استفاده از خدمات یک حسابدار را دارید، ایده خوب این است که از آنها بخواهید شرکت را تاسیس کنند. اگر شما قبلا از خدمات یک وکیل استفاده کردید (به عنوان مثال، در ارتباط با یک درخواست برای مهاجرت) بهتر است که آن وکیل شرکت را تاسیس کند. هرکسی که انتخاب می کنید تا این کار را انجام بدهد، مهم است که آنها نه تنها فرایند تکنیکی تاسیس شرکت را طی کنند بلکه درمورد اینکه آیا یک شرکت محدود بهتر با نیازهای شما سازگار است یا خیر (یا اینکه بهتر است به روش دیگری تجارت کنید) و اینکه اگر شرکت بهترین انتخاب شماست. بهترین نوع شرکت برای شما چیست و برای تاسیس آن شرکت بهترین کار چیست به شما مشاوره بدهند. این مشاوره وسیع تر هزینه اضافی نیز دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *