افتتاح حساب بانکی در ترکیه

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه

در بسیاری از کشورها مالیات خرید کالا یا خدمات از مشتری دریافت می شود. این مبلغ که تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده شناخته می‌شود، رقمی است که می‌تواند فاکتور نهایی خرید شما را کمی بیشتر از هزینه موجود بر روی اتکت کالا افزایش دهد. چنانچه با اخذ اقامت کار یا ویزای گردشگری در حال وقت گذرانی یا زندگی در ترکیه باشید، هر بار که به خرید بروید در انتهای فکتور خود با عبارت katma değer vergisi مواجه می‌شوید که معادل ترکی همین واژه است. با توران گشت همراه باشید که شما را با جزئیات بیشتری در مورد نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه آشنا کنیم.

مالیات بر ارزش افزوده چرا و چگونه محاسبه می شود

ترکیه کشوری در حال رشد است و وجود هر نوع بی قانونی و بی‌نظمی می‌تواند در روند این رشد اختلال ایجاد کند. از این رو دولت ترکیه کوشیده است، تا حد ممکن در تمامی موارد مختلف قوانین سفت و محکمی را وضع کند. یکی از قوانین ترکیه قانون کنترل و نظارت بر امور اقتصادی و مواردی نظیر واردات و فروش کالای خارجی است. یکی از قوانینی که به یکی از خط قرمزهای ترک‌ها تبدیل شده است، قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده است. اگر می‌خواهید بدانید مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه چگونه محاسبه می‌شود باید به شما بگوییم که این مبلغ به دو صورت کلی از خریداران دریافت می‌گردد.
1. درج مبلغ و مالیات و مجموع دو عدد
بر روی اکثر کالاهای موجود در فروشگاه‌های ترکیه و اتکیت این کالاها در قسمت قیمت سه عدد وجود دارد، عدد اولی که بیانگر ارزش کالا است، عدد دوم که با نماد KDV یا همان مالیات بر ارزش افزوده خرید کالا از ترکیه مشخص شده است و رقم سوم که قیمت نهایی بوده و مجموع این دو عدد است.
2. اتکیت¬های بدون KDV
چنانچه در هنگام خرید یک کالا روی اتکت آن یک عدد بیشتر ندیدید تعجب نکنید و با خیال اینکه از دست مالیات دادن خلاص شده اید خوشحال نشوید، فراموش نکنید که مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه یک امر کاملاً جدی و سفت و محکم است. در این زمان با دو وضعیت کلی مواجه خواهیم بود که به شرح زیر هستند:
• KDV Dahil: که ترجمه فارسی آن عبارت “مالیات بر ارزش افزوده را شامل می‌شود.” بوده و همانطور که می توان حدس زد بیانگر این است که رقم ذکر شده شامل مالیات قانونی فروشگاه‌های ترکیه بر ارزش افزوده نیز است.
• KDV Hariç: که برابر فارسی آن عبارت “به استثنای مالیات بر ارزش افزوده” این معنی را می‌دهد که این قیمت فقط مربوط به خود کالا است و زمانی که قصد تسویه حساب نهایی آن را داشته باشید، مبلغی به عنوان مالیات بر روی آن افزوده خواهد شد.

نکته پایانی در مورد خرید در ترکیه و مالیات

هنگامی که درحال خرید از یکی از فروشگاه های ترکیه یا حتی رستوران و همچنین رزرو هتل و موارد مشابه هستید، باید به این نکته بسیار زیاد توجه کنید. بسیاری از مراکز خرید و تفریحی ترکیه برای پایین به نظر رسیدن قیمت‌ها، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را در لیست اولیه قیمت کالا و خدمات ذکر نمی‌کنند تا دست شما را در زمان تسویه حساب در پوست گردو بگذارند. البته که از نظر قانونی نیز در انتهای کار حق با آن‌ها است و شما حق هیچ گونه شکایتی ندارید، زیرا وجود عبارت KDV Hariç یعنی آنکه شما از این امر مطلع بوده اید و مراجع قانونی نیز حق را به فروشنده می‌دهند. از این رو اگر نمی‌خواهید در زمان سفر به ترکیه با این قبلی مشکلات روبرو شوید، باید حواس خود را حسابی جمع کنید.
امیدواریم مطلبی که در مورد نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه در وب سایت ما خواندید برای شما مفید واقع شده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *