ترکیه یک کشور با مالیات کم تا متوسط می باشد. سطوح مالیات، برای اشخاص و شرکت ها کمتر از بسیاری از کشورها می باشد. از ۳۵ کشور عضو همکاری اقتصادی و توسعه در نسبت تولید ناخالص داخلی ترکیه رتبه ۲۷ را دارد. براساس سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، درسال ۲۰۱۵، ۳۰٪ از تولید ناخالصی خودش را از طریق مالیات دریافت کرد. این کار خلاف میانگین ٪۳۴٫۳ همکاری اقتصادی و توسعه می باشد. ایالات متحده ۲۶٫۴٪، فرانسه ۴۵٫۴ ٪ دریافت کردند. امارات متحده عربی تنها حدود ۱٫۴٪ دریافت کرد! با این وجود، مبلغ مالیاتی که ترکیه به عنوان درصد تولید ناخالصی خودش دریافت می کند در طی این سال ها افزایش یافته است. در سال ۲۰۰۸ از %24.2 ( سطحی که برای چند دوره حفظ شد) در سال ۲۰۱۵ به ۳۰٪ در رسید. کشورهای مختلف مالیات خودشان را از منابع ختلف جمع آوری می کنند و در مقایسه با سازمان همکاری اقتصاد و توسعه، ترکیه بیشتر مالیات خود را از طریق مالیات برارزش افزوده و صندوق های تامین اجتماعی دریافت می کند و از درآمد شخصی و درآمد شرکت مالیات کمی نیز دریافت می ند. ترکیه ۶۴٪ از مالیات خودش را از مالیات های غیرمستقیم دریافت می کند که بیشتر از میانگین ۴۶٪ سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می باشد. اما، قبل از ۲۰۰۵، بالای ۷۵٪ بود: بنابراین تعادل در حال تغییر می باشد. ترکیه در هیچ لیست جهانی گریزگاه مالیاتی قرار ندارد، اگرچه در شاخص محرمانگی مالی در شبکه عدالت مالیاتی ۲۰ مین کشور می باشد و تنها کشوری می باشد که فرض می شود موافق گردهمایی جهانی سازمان اقتصادی و توسعه درمورد موضوع شفافیت و تبادل اطلاعات برای اهداف مالیاتی می باشد. در اینجا مکان هایی مانند کشور آندورا، آنگولا، جمهوری دومینیک و ایالات متحده عربی وجود دارد. اما همه امور خیلی سریع حرکت می کند و ترکیه در سپتامبر سال ۲۰۱۸ متعهد می شود اطلاعات کامل برای اهداف مالیاتی و مالی را رد و بدل کند. این امر مهم می باشد زیرا سال های زیادی اتباعی که در ترکیه زندگی و کار می کنند اغلب تصور می کنند که چیزی که باید در آنجا انجام بدهند برای بقیه دنیا قابل دیدن نمی باشد و آنها می توانند بدون اعلام در آمد و پرداخت مالیات های مربوطه از کشور خارج بشوند. مانند دیگر بخش های دنیا، آن روزها گذشته و همه فکر می کنند به ترکیه رفتن واقعا برا این اساس می باشد که این کشور یک کشور مدرن با تمام پروتکل های تبادل اطلاعات می باشد که شما می توانید انتظار داشته باشید مالیات های مربوطه اعلام و پرداخت کنید. خبر خوب این است که ترکیه از بسیاری قراردادهای مالیاتی مضاعف سود می برد (صحیح تر قراردادها برای دوری از مالیات دوگانه). این قراردادهای طراحی شدند تا این تضمین را بدهند که اگر شرایط طوری پیش رفت که شما در ترکیه و درکشور دیگر با پرداخت مالیات مواجه شدید برای درآمد یا سود دو بار مالیات پرداخت نکنید.
خبر بد این است که سیستم مالیاتی نسبتا پیچیده می باشد پس شما به یک حسابدار احتیاج دارید. در مورد یک شرکت، قانون شما را ملزم می کند که حتما یک حسابدار داشته باشید. راهکارهای خوبی برای سیستم مالیات ترکیه در وبسایت Ministry of Finance website وجود دارد.

 

 

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه

برگزیدن یک مشاور مالیاتی

در ترکیه، معمول می باشد که مشاور مالیاتی شما همان شخصی باشد که مشاور مالی شما هم می باشد (یا حداقل برای همان شرکت کار کند). اما، هیچکس این روش را انتخاب نمی کند. شما می توانید یک مشاور مالیاتی جداگانه انتخاب کنید، مخصوصا اگر امور مالیاتی شما پیچیده باشد. در این شرایط، مشاور مالیاتی احتمالا بطور نزدیکی با مشاوران حرفه ای در ترکیه ارتباط برقرار می کند و مشاوران حرفه ای شما در کشورتان مانند بیشتر افراد یک حضور مالیاتی در هردو مکان دارند و در بسیاری از موارد کشورهای دیگر هم همین طور می باشند. شرکت های مشاوره ای مالیاتی چند ملیتی در ترکیه مستقر می باشند. از بسیاری از اتباع مقیم در ترکیه شنیده شده است که خدمات مالیات داخلی ما و شرکت های مشاوره مالی بیشتر از حد کافی تایید شده می باشند. معمولا استفاده از خدمات شان خیلی ارزان تر از خدمات شرکت های چند ملیتی بزرگ می باشد. هنگام انتخاب هرنوع مشاور حرفه ای، شما باید مطمئن بشوید که شرکتی که انتخاب کرده اید صلاحیت های حرفه ای ضروری و بیمه ای دارند تا شما با خیال راحت اطمینان کنید آن شخص به شما مشاوره بدهد. مشاوران ذی صلاح در دفتر کار حسابداران واجد صلاحیت و دارای پروانه رسمی لیست شدند. از حسابدار خود شماره پروانه اش را بپرسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *