همه چیز در مورد مدارس ایرانی در ترکیه 

مدارس ایرانی در ترکیه  3 تا می باشند  اما آنچه والدین محترم را همواره با نگرانی و تردید مواجه میکند، تحصیل فرزند و یا فرزندانشان در مدرسه های خارج از محیط ایران به ویژه در کشور ترکیه می باشد. کشور ترکیه از جمله کشورهائی است که سالانه میزبان تعداد زیادی از دانش آموزان کشور عزیزمان ایران می باشد . 

وجود مدارس ایرانی در ترکیه، مدارس بین المللی و مدارس ترک زبان این امکان را فراهم می سازد تا هم میهنان عزیز با هر سلیقه و بودجه ای بتوانند از این مدارس استفاده کنند. گروه مشاورین توران گشت با داشتن مدارک عالی دانشگاهی و شناخت کافی از فرصت های تحصیلی و دانشگاهی کشور ترکیه و با توجه به تمرکز در امور تحصیلی از ابتدائی تا دکترای میتواند گزینه ی خوبی برای شما عزیزان باشد.

وجود دفتر مشاوره در ایران (تهران) و در ترکیه ( آنکارا ) از جمله مزایای مشاوره حضوری می باشد.

در ادامه امیدواریم بتوانیم با روشن نگری و بیان واقعیت ها کمترین آسیب پذیری و بیشترین خدمت رسانی را ارائه نمائیم. 

 • تحصیل در مدارس ترکیه با توجه به مصوبات مجلس ترکیه، رایگان و اجباری می باشد.
 • طول تحصیل 12 سال بوده و به منظور رفاه حال شهروندان و مهاجرین تعداد زیادی مدارس بین المللی نیز فعالیت می نمایند که تابع قوانین و مقررات خود و البته تحت نظر آموزش و پرورش کشور ترکیه می باشند.
 • شهریه در این مدارس متفاوت می باشد.
 •  وجود مدارس غیر دولتی نیز در ترکیه مشاهده میشود و این انتخاب را به والدین می دهد که بتوانند در مورد انتخاب مدرسه گزینه های متعددی داشته باشند.

دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور سهولت زندگی و تحصیل مهاجرین ایرانی در ترکیه، اقدام به تاسیس سه مدرسه ،یکی در شهر استامبول ( مجتمع آموزشی فجر ایرانیان)

و دو مدرسه در شهر آنکارا  (مجتمع آموزشی 22 بهمن) و (مدرسه غیر انتفاعی فرهنگ) به زبان فارسی و مطابق با نظام آموزشی ایران فراهم نموده است .

مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول:

یکی از مدرسه های ایرانی در کشور ترکیه مدرسه فجر ایرانیان است که در استامبول است و از سال های دور در این شهر تاسیس گردیده است. این مجتمع آموزشی از بدو تاسیس تاکنون بدون وقفه در امر آموزش و پرورش ایرانیان مقیم ترکیه فعالیت داشته است.

دوره تحصیل در این مدرسه از پیش دبستانی تا سال چهارم دبیرستان است و کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می دهد . ثبت نام برای ورود به این مدرسه هر ساله از اول تیرماه آغاز می گردد . طول تحصیل در این مجتمع 12 سال و براساس نظام آموزشی ایران به صورت دو دوره در ابتدائی و دو دوره در متوسطه می باشد هر دوره 3 سال و مجموعا 12 سال می باشد. ثبت نام به طور معمول پس از پایان امتحانات و پس از برگزاری کنکور سراسری از دهم تیر ماه شروع می شود. شایان ذکر است به دلیل تقاضای بسیار زیاد خصوصا در سالهای اخیر و محدودیت ظرفیت پذیرش چنانچه متقاضی ثبت نام می باشید، می بایست زودتر اقدام نمائید.

تذکر 1):

لطفا قبل از هر گونه اقدام در خصوص مهاجرت به کشور ترکیه ابتدا شرایط تحصیلی فرزندتان را تثبیت نموده و از ثبت نام مطمئین شوید.

تذکر 2):

احتمالات را در نظر نگیرید و به وعده افراد متفرقه و غیر حضوری توجه نفرمائید. با حضور مستقیم و ثبت نام قطعی با آرامش به سایر امور مهاجرتی خود بپردازید.

گروه مشاورین ما میتوانند در ارتباط با دریافت و ارسال مدارک، پیش ثبت نام و سایر تقاضاهای شما خدمت رسانی نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول:

 • اصل پاسپورت معتبر
 • کارت اقامت معتبر
 • 4 قطعه عکس جدید
 • اصل و کپی شناسنامه
 • تکمیل فرم های ثبت نام
 • کارنامه قبولی پایه قبلی که به تائید آموزش و پرورش ایران رسیده باشد.
 • پرداخت هزینه های مربوط به ثبت نام

هزینه تحصیل در مجتمع آموزشی فجر ایرانیان در استانبول و 22 بهمن آنکارا:

به منظور تامین بخشی از  هزینه های آموزشی و با توجه به این که مجتمهع های اشاره شده، از جمله  موسسات آموزشی غیر دولتی می باشند. مبالغ ذیل از دانش آموزان دریافت می شود . توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مجتمع آموزشی 22 بهمن بر روی همین لینک کلیک کنید.

پیش دبستانی ۴۵۰ دلار، در مقطع ابتدایی ۵۰۰ دلار، در مقطع متوسطه اول ۶۵۰ دلار و در مقطع متوسطه دوم ۸۵۰ دلار می باشد .

پرداخت شهریه میتواند با توافق مسئولین مدرسه در دو و یا چند قسط پرداخت گردد.

سایر مدارک لازم برای ثبت نام :

 • دفترچه اقامت که از اداره پلیس اتباع خارجی صادر میگردد
 • کلیه مدارک تحصیلی سال آخر (این مدارک میبایستی به تایید وزارت آموزش و پرورش منطقه برسد و مدارک پیش دانشگاهی میبایستی به تایید آموزش و پرورش استان برسد.)
 • گواهی انتقال (این گواهی از مدرسه محل تحصیل دریافت میگردد و بهتر است به تایید آموزش و پرورش منطقه برسد)
 • شرایط اخذ دفترچه اقامت از اداره پلیس اتباع بیگانه:
 • داشتن مجوز کار از وزارت کار ترکیه
 • داشتن ویزای تحصیلی

مدرسه غیر انتفاعی فرهنگ

مدرسه فرهنگ یکی دیگر از مدارس ایرانی در ترکیه است که  در آنکاراست که به تازگی در 15 آذرماه 98 تاسیس شده است.این مدرسه غیرانتفاعی از سال دیگر در مقاطع متوسطه دوره اول و دوم دانش آموز می پذیرد.طبق آخرین اخبار توران گشت ، شهریه در نظر گرفته شده برای این مدرسه حدود 2000 تا 2500 یورو می باشد.

مدارس ترک زبان

مدارس دولتی : اکثر مدارس دولتی ترکیه رایگان می باشند.
مدارس نیمه دولتی :شهریه این مدارس از 300 لیر  تا 15 هزار لیر نسبت به شرایط مدرسه متفاوت است.
مدارس بین المللی : شرریه این مدارس بسیار بالا و در حدود 6000لیر تا 10000 لیر متغیر است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *