این روز ها که بازار ورود به دانشگاه های مختلف گرم است،طبیعی است که بسیاری از پدر و مادر ها به دنبال راهی برای ورود فرزندانشان به دانشگاه های معتبر،حتی در رده جهانی باشند و بسیاری از آن ها برای موفقیت بیشتر در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.در میان این همه هیاهو جهت ورود به دانشگاه،شاید نام آزمون SAT نیز به گوش شما خورده باشد.

 SAT نام آزمون معتبری است که ایالات متحده آمریکا هر ساله ۴ بار آن را برگزار می کند و به نوعی میتوان آن را معروف ترین آزمون پذیرش کالج این کشور دانست.

همراه ما باشید تا در این مقاله به زیروبم این آزمون بپردازیم و درباره ی فرصت های موجود در رابطه با SAT بیشتر بگوییم.

تاریخچه آزمون SAT

همان طور که از نام آن((Scholastic Aptitude Test) مشخص است  SAT نوعی آزمون استعداد تحصیلی به شمار می آید که به سبب استاندارد های بین المللی زیادی که پاس کرده است می تواند گزینش خوبی برای کشف و انتخاب استعداد در رشته های مختلف باشد.
ست در ابتدای شروع کارش به ارتش آمریکل تعلق داشت و آزمون IQ ورودی نیرو های مسلح کشور آمریکا محسوب میشد.اما رفته رفته به دلیل داشتن جذابیتدکافی برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ به عنوان یک آزمون پذیرش دانشگاه معتبر  شناخته شد.ولی این پایان کار نبود و در سال ۱۹۴۰ SAT توانست به رسمی ترین امتحان ورود به کالج های آمریکا بدل شود و حدود ۳۰۰۰۰۰نفر از طریق آن اقدام به ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف کنند.با گذشت زمان SAT از آن هم فراتر رفت و در سال ۲۰۱۰ توانست لقب محبوب ترین آزمون در این کشور را نیز کسب کند.

چرا SAT ؟

SAT یک آزمون استاندارد است که با تکیه بر سنجش میزان درک مطلب و توانایی محاسباتی نشان می دهد که چقدر برای ورود به کالج یا دانشگاه آماده اید!در واقع در این آزمون شما کمترین نیاز را به حفظیات خود خواهید داشت و ابزار شما در طول امتحان قوه تحلیل شما می باشد.اما سوالی که اینجا مطرح می شود  این است که چرا باید آزمونی که در آمریکا برگزار می شود تا این اندازه برای ما دارای اهمیت باشد؛آن هم با این شرایط سخت مهاجرتی به آمریکا؟

بیشتر بدانید : تفاوت آزمون sat با yos

آزمون sat

 نگران نباشید پاسخ شما پیش ماست.SAT در اصل یک آزمون بین المللی است که گرچه توسط آمریکا برگزار می شود و بیش از ۹۰ درصد شرکت کنندگان آن در خاک ایالات متحده هستند‌ اما بسیاری از کشور ها از جمله ترکیه در جهت نزدیک تر کردن سیستم آموزشی خود به آمریکا SAT را همزمان با آمریکا در تاریخ های ۲۴ ژانویه،۱۴ مارس،۲ می و ۶ ژوئن برگزار میکنند و خبر خوب اینجاست که هریک از دانشگاه های مقصد این آزمون درصد قابل توجهی از ظرفیت کلاس های خود را به دانش جویان غیر بومی اختصاص می دهند و همواره دانش جویان ایرانی در این صحنه بسیار خوش درخشیدند و هرساله بسیاری از آن ها به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان معتبر ترکیه می پردازند.همراه ما باشید تا در ادامه مقاله به شرایط ثبت نام و جزئیات بیشتری از آزمون SAT را بررسی کنیم.

SAT در ترکیه

دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه مانند دانشگاه خاورمیانه،بغازیچی،دانشگاه فنی استانبول و حاجت تپه ،همگی دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشور خودمان هستند که پذیرش خود را از طریق آزمون SAT انجام می دهند.

در واقع آزمون SAT در دو نوع General SAT و Subject SAT برگزار می شود که نوع subject آن مخصوص ورود به کالج های کشور های آمریکای شمالی بوده که شرایط و مفاد آن در این مقاله نمی گنجد .لازم به ذکر است که برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های نام برده ترکیه آزمون General کفایت میکند که در ادامه به جزئیات این امتحان سه ساعت و چهل پنج دقیقه ای می پردازیم.

ازمون SAT ترکیه توران گشت

آزمون SAT شامل چه بخش هایی است؟

بخش اول
بخش درک مطلب: Evidence-Based Reading

سوالات این بخش از آزمون به صورت تستی یا چهار گزینه ای بوده و بر خلاف آزمون سراسری ایران برای آن  نمره منفی در نظر گرفته نمی شود. در واقع هدف این سوالات توانایی شما در درک مطلب است و عموما به این صورت است که یک متن ادبی از متون کلاسیک و یا معاصر آمریکا انتخاب کرده و پس از توضیح کامل از شما سوالاتی درباره ی آن می پرسد.
گاهی در این متون از گراف،نمودارو یا جدول استفاده می شود که البته درک آن منوط به دانش شما به ریاضی یا علم منحصر به آن نیست و با شهود اولیه می توان به این گونه سوالات پاسخ داد.
این بخش شمال ۵۲ سوال بوده و برای آن ۶۵ دقیقه وقت در نظر گرفته شده است و نمرات آن به صورت ترکیبی با بخش نگارش و آزمون زبانی(بخش بعدی) از ۲۰۰ تا ۸۰۰ اعلام می شود.

بخش دوم
بخش نگارش و آزمون زبانی: Writing and Language Test

تمامی سوالات این بخش نیز به به صورت چهار گزینه ای می باشد و باز هم برای جواب های ناصحیح نمره منفی در نظر گرفته نمی شود.
این بخش در نظر دارد که دستور زبان نوشتاری زبان انگلیسی را مورد آزمون قرار دهد که اساسا سوالات این بخش مشتمل بر نکات گرامری، ساختار جمله، کاربرد دستور زبان و قواعد نشان گذاری می شود.باید گفت که این بخش نیز مانند بخش اول نیاز به قدرت درک بالایی از متن دارد و شاید فقط دانستن نکات گرامری انگلیسی برای گرفتن نمره مناسب در آن کافی نباشد.
این بخش شامل ۴۴ سوال بوده و برای آن ۳۵ دقیقه وقت در نظر گرفته شده است و همان طور که گفته شد،نمره ی آن در ترکیب با بخش اول از ۲۰۰ تا ۸۰۰‌در نظر گرفته می شود.

بخش سوم
بخش ریاضیات: Math

این بخش از آزمون SAT مهارت های شما را در قالب ریاضیات می سنجد و شامل بخش های مختلف ریاضی از جمله هندسه و آمار و جبر و… می باشد .
از نظر سطح سوالات می توات گفت که آزمون SAT ریاضی چندان پیچیده ای را دارا نمی باشد و دانش آموز با سوالات ساده ای روبروست که البته بازهم درک بالایی را نسبت به سوال می طلبد.

نمرات این بخش به تنهایی از ۲۰۰ تا ۸۰۰ به شرکت کنندگان داده می شود و خود دارای دو بخش مجازاست.

بخش اول شامل:
۲۰ سوال و ۲۵ دقیقه زمان پاسخگویی.
لازم به ذکر است در این بخش مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستید.

بخش دوم شامل:
۳۸ سوال ریاضی که بیشتر جنبه تحلیلی دارند و در ۵۵ دقیقه زمان پاسخگویی آن می توانید از ماشین حساب هم کمک بگیرید.

بخش چهارم
بخش انشاء: Essay

بخش انشا آزمون SAT به صورت اختیاری بوده و نمره آن قابل توجه اکثر دانشگاه ها نمی باشد.در این بخش بازهم قدرت تحلیل شما مورد سنجش قرار می گیرد و برای پاسخ گویی به سوالاتش به دو مهارت Reading و writing نیز نیازمند خواهید بود.
مهلت پاسخگویی شما در این بخش ۵۰ دقیقه بوده و شما نمره ای بین ۲ تا ۸ به صورت مجزا از ۱۶۰۰ نمره قبلی دریافت خواهید کرد.

امیدواریم تا این جای کار متوجه جزئیات آزمون SAT شده باشید.می توان گفت SAT یک گواهی نامه محسوب می شود که از طریق آن می توانید اجازه ورود به بسیاری از دانشگاه ها را کسب کنید.لازم به ذکر است که مدت اعتبار این گواهی ۲ سال است. یعنی پس از اعلام نتایج این آزمون شما تا مدت دو سال می توانید مدعی این باشید که نمره کسب شده خودتان را در آزمون SAT دارید.

برنامه ریزی برای SAT

امیدواریم تا اینجای کار توانسته باشیم جزئیات SAT را با شما در میان گذاشته باشیم.آنچه در این مرحله ضروری به نظر می رسد اینست که برای شرکت در آزمون SAT باید از کجا شر‌وع کرد؟
نگران نباشید،همراه ما باشید تا به بعضی از سوالات که الان در ذهن شما میچرخد پاسخ دهیم‌.
بهترین زمان برای دادن این آزمون چه زمانی است؟

با توجه به روندی که موسسه توران گشت و سای موسسه های در این زمینه پیش میگیرند میتوان گفت آزمون می (اردیبهشت) مناسب ترین زمان برای شرکت در این آزمون می باشد.

برای قبولی در دانشگاه باید چه نمره ای بگیرم؟

پاسخ این سوال مربوط به دانشگاه و رشته مورد نظر شماست.بدیهی است که هرچه نمره ی بیشتری بگیرید شانس قبولی شما در رشته های برتر دانشگاه های معتبرر بیشتر است.اما خبر خوب این جاست که آزمون SAT برخلاف دیگر آزمون ها مانند YOS ظرفیت جدایی را برای دانش جویان غیر ترک زبان محفوظ نگه داشته است.یعنی ممکن است شما حتی با گرفتن نمره کافی در آزمون YOS به دلیل ارجح بودن دانشجوی ترک زبان قادر به پذیرش در دانشگاه مورد نظر نباشید،اما این اتفاق در آزمون SAT نمی افتد.

برای آمادگی در آزمون SAT به چه چیز هایی لازم دارم؟

برای گرفتن نمره ی بالا در آزمون SAT شما به مهارت نسبتا بالایی در زبان انگلیسی و قدرت تحلیل بالایی در ریاضیات نیازمندیم‌.علاوه بر این ها نباید فراموش کرد که تمرین و تلاش لازمه ی هر موفقیتی است و کسب نمره ی خوب در آزمون SAT هم از این قاعده مستثنی نیست و صد البته باید بدانید که انرژی خود را در کدام موسسه صرف میکنید.زیرا امروزه بسیاری از آموزشگاه ها ادعاهایی در این زمینه میکنند که اصلا قابل قبول نیست و اعتماد به آن ها ضرر های جبران نشدنی به دنبال خود دارد.

ازمون sat چیست

بهترین راه برای آماده شدن برای آزمون SAT کدام است؟

بهترین راه قابل اعتماد ترین راه است.آزمون SAT طیف مخاطبین وسیعی دارد که هر کدام نیاز به مشاوره و تدریس های متفاوتی دارند.برای آماده شدن در این راه حتما به موسسه هایی اعتماد کنید که ضمن داشتن قابلیت ها و پکیج های مختلف برای افراد مختلف از سابقه خوبی برخوردار باشند.

هزینه آزمون چقدر است و در کجا برگزار می شود؟

هزینه ثبت نام آزمون برابر ۱۰۰ دلار می باشد و کشور ترکیه در تاریخ های مذکور آن را در شهر های آنکارا و استانبول و ازمیر برگزار میکند.
البته آمادگی برای آزمون هزینه های جدایی را می طلبد که ممکن است بسته به هر شخص و شرایط یادگیری اش متفاوت باشد.

جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

تاثیر آزمون sat

هیئت کالج همچنین اظهار داشت كه استفاده از SAT در تركیب با معدل نمره متوسط ​​دبیرستان (GPA) نشانگر بهتر موفقیت در دانشكده نسبت به نمرات دبیرستان هاست، همانطور كه ​​توسط GPA كالج اندازه گیری می شود. مطالعات مختلفی که در طول عمر SAT انجام شده نشان می دهد که از نظر آماری این آزمون افزایش معنی داری در همبستگی نمرات دبیرستانها و نمرات اول سال کالج وجود دارد.

یک مطالعه بزرگ در مورد تاثیر SAT در پیش بینی GPA سال اول کالج توسط دانشگاه کالیفرنیا انجام شد. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که متغیرهای پیش بینی کننده مختلف چگونه می توانند واریانس معدل تازه کار دانشگاه را توضیح دهند و همچنین معلوم شد که GPA دبیرستان به طور مستقل می تواند 15.4٪ از واریانس GPA ، دانشجوی SAT I (SAT Math و بخش های کلامی) را توضیح دهد ، و می تواند 13.3٪ از واریانس را در GPA سال اول کالج توضیح دهد.

این تست در بودجه ، برنامه درسی ، درجه بندی و دشواری در مدارس متوسطه ایالات متحده به دلیل فدرالیسم ایالات متحده ، کنترل محلی و تعداد دانش آموزان خصوصی ، مسافت و خانه داری ، در نمرات sat تفاوت های اساسی وجود دارد. نمرات SAT (و ACT) برای تکمیل سوابق دبیرستان و نمرات و درجه کلاس – در یک دیدگاه ملی است. با این حال ، تحقیقات مستقل نشان داده است که معدل دبیرستان در پیش بینی نمرات کالج صرف نظر از نوع و کیفیت دبیرستان ، بهتر از SAT است.

آزمون sat

تایم و هزینه آزمون sat

آزمون sat سه ساعت طول می کشد تا به پایان برسد،به علاوه 50 دقیقه ارائه مقاله اختیاری. از سال 2017 مبلغ 45 دلار (57 دلار آمریکا با مقاله اختیاری) هزینه دارد ، به استثنای هزینه های دیررس ، با هزینه اضافی پردازش در صورت گرفتن SAT در خارج از ایالات متحده. امتیازات مربوط به SAT از 400 تا 1600 است که نتایج آزمون را از چندبخش ریاضیات و خواندن و نوشتن انتقادی ترکیب می کند. اگرچه گرفتن SAT ، یا رقیب آن ACT ، برای ورود دانشجوی سال اول به بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها در ایالات متحده ضروری است ، بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها در حال گرفتن آزمون با الزامات پذیرش آزمون اختیاری و گزینه های جایگزین برای SAT و ACT با شروع سال تحصیلی جدید هستند.

عملکرد

هیئت علمی دانشکده آمریکا اظهار داشت که این تست برای سنجش مهارت های سواد ، تعداد و مهارت نوشتن مورد نیاز برای موفقیت تحصیلی در کالج است. آنها اظهار داشتند که SAT ارزیابی می کند که محققان چقدر مشکلات را تجزیه و تحلیل و حل می کنند — مهارت هایی که در مدرسه آموخته اند که در دانشگاه به آنها احتیاج دارند. با این حال ، این آزمون تحت یک محدودیت زمانی محدود (با سرعت) انجام می شود تا به تولید طیف وسیعی از امتیازها کمک کند.

آخرین اخبار SAT

تحقیقات جامع متخصصان امور آماری در آمریکا نشان می دهد که تعداد شرکت کنندگان آزمون SAT در این کشور به طرز چشم گیری رو به رو رشد است.در واقع با توجه به آمار منتشر شده می توان گفت تعداد پذیرفته شدگان آزمون SAT در آمریکا و سایر کشور های برگزار کننده مانند ترکیه ، در سال 2019  به بیش از 2.2 میلیون نفر رسید که این رقم رشد 4 درصدی این جمعیت نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.

پس از استقبال زیاد دانشجویان و دانش آموزان از این آزمون ،  هیئت علمی کالج آمریکا تصمیم گرفت در اقدامی نو و جالب شرایط ایده آلی را برای مخاطبینی که از نظر مالی در شرایط ضعیف تری می باشند فراهم کند. این طرح شامل افرادی می شود که مجبور به کار در آخر هفته ها هستند و یا تهعد خانوادگی دارند و یا به هر دلیلی در دسترسی به مراکز حما ونقل عمومی دچار مشکل هستند.

در واقع در بین دانش آموزان آمریکایی که برای SAT  درس می خوانند ، 46٪ با فقر دست و  پنجه نرم میکنند و 22% از آن ها مجبور به کار هفتگی برای امرار معاش خود هستند که با استفاده از این طرح توانسته اند تا انگیزه ای بیشتری برای ادامه تحصیل پیدا کنند و تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

ادامه خبر:

سیندی شمایر ، مشاور ارشد هیِئت کالج نیز این موضوع را تایید کرد  و در  مصاحبه مطبوعاتی خود  اظهار داشت که : “جمعیت ما به طرز چشمگیری رو به افزایش است” ، و در طی آن به اهمیت کیفیت علمی دانش آموزان نیز اشاره کرد.

هیئت دانشکده ی آمریکا به عنوان مسئول برگزار کننده SAT  تلاش کرده است استراتژی ای  برای افزایش دسترسی بسته های آماده سازی آزمون ، مشاوره  و آموزش رایگان در اختیار مخاطبین مذکور قرار می دهد تا در برابر  انتقاد های مبنی بر اینکه این آزمون به طور ناعادلانه دانش آموزان  ثروتمند را ثروتمندتر می کند و به  اکثریت دانش آموزان سفید برتری می بخشد ، جواب منطقی داشته باشد. در واقع با استفاده از این طرح ،تمامی دانش آموزان  در راستای عدالت آموزشی و اجتماعی می توانند از از امکانات تقریبا یکسان بهره ببرند و در یک ماراتن با شرایط برابر باهم به رقابت بپردازند.

گرچه ایالات متحده و هیئت علمی کالج این کشور توانست از طریق این طرح تا حد زیادی مشکلات اجتماعی ناشی از نابرابری شرایط تحصیلی را حل کند اما تا شرایط آرمانی راه بسیاری مانده و طبق گفته ی اشمیت، یکی از بنیان گذاران این طرح :

“ما می دانیم  که تا پایان خیلی راه مانده و چالش هایی پیش رو وجود دارد ، اما هیئت دانشگاه کالج در حال اتخاذ تدابیری برای گسترش دسترسی به فرصت ها و حمایت از دانش آموزان ضعیف تر است که این نشانه ای خوبی برای آینده بهتر است”

1 پاسخ
  1. هما جعفرنسب قهر شیران
    هما جعفرنسب قهر شیران گفته:

    ما دو نفر هستیم که یکی از ما راغب به شرکت در آزمون SAT و دیگری که فرد غیر ایرانی است تمایل به دادن امتحان USMLE آمریکا را دارد که برای پزشکان و دانشجویان مزشکی در نظر گرفته میشود.لطفا مرا راهنمایی بفرمائید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *